O mně

Než se spolu pustíme do focení, měli byste mít obrázek o tom, kdo je Dan Hůla. Přizval jsem k tomu kamarádku novinářku, aby o mně napsala článek. Příjemné čtení přeju.

Dobrodruh, snílek a detailista. Tak se Dan popisuje ve třech slovech. Prozrazuje něco o sobě, abyste se mohli rozhodnout, jestli ho chcete za fotografa. Sedí ve svém obytném autě uprostřed lesa někde za Prahou. Auto je vymazlené do posledního detailu, každá věc má svoje místo a svou funkci. A taky je tu spousta polštářů, ty Dan miluje. 

 

Můj fotografický sen je neumřít hlady

Dana baví fotit lidi, pozorovat a zachycovat je v prostředí a situacích, ve kterých se ocitají. Moje otázka na fotografický sen ho pobaví a bezděky se smíchem vypálí: „Můj sen je neumřít hlady.“ Pak se ale zasní a hned by se chtěl naklonovat, aby všechno stihnul. „Na světě toho je tolik, že nikdy nebudu mít dost.“ Chtěl by se podívat do Afriky, do Keni a omrknout, jak to tam mají. „Někdy bych si chtěl zkusit nafotit nějakou domorodou svatbu. Uprostřed nějakého kmene třeba v Africe, nemusel bych jim ani rozumět. Jen pozorovat a fotit,“ říká Dan. 

Mimo práci a focení svateb, párů a portrétů fotí pro radost přírodu, cizí místa a lidi, které vůbec nezná. „Chci zachytit, jak tady a teď v téhle době žijou,“ vysvětluje.

Oblíbené… 

… seriály: M*A*S*H, Peaky Blinders, Sandman, Taboo

… filmy: Intersellar, Duna, Star Wars, Batman, Poslední mohykán

… kapely: „Neomezuju se škatulkami. Jako malý kluk jsem byl schopný se oblíkat jako skejták a zároveň poslouchat metal nebo techno a bylo mi to jedno. To mi vlastně vydrželo doteď.“

… barvy: „Baví mě rozmanitost. Oblíkám se do černé a bílé. Ale když mě to chytne, můžu jít i ve střelených barvách.“

Můžu se naklonovat? 

Kdyby měl zůstat Dan jako poslední člověk na planetě, tak by si k sobě nikoho nevybral. „To bych fakt nechtěl. Baví mě pozorovat lidi a kdyby tu nikdo nebyl, tak by mi bylo smutno,“ vysvětluje. Důležitá je pro něj rovnováha. 

Severská mytologie, příroda i lapač snů v jednom tetování

O člověku toho hodně prozradí i jeho tetování. „Jediný lehký den byl včera.“ Heslo, kterého si na Danově ruce nejde nevšimnout. „Každý den je potřeba se posouvat dál. Schválně si to dělat zase o kousek těžší a překonávat se,“ vysvětluje jeho majitel. V Danově tetování se taky prolínají severská symbolika, vesmírná geometrie, vztah k babičce i důležité životní zkušenosti. „Mám tam květy života tvořené z kružnic. Trochu jako lapače snů, protože jsem jako malý miloval indiány. Kaligrafické čmárnutí štětcem symbolizuje vztah k umění,“ vysvětluje. Odinova vrána je zase pozorovatel.

Kakao a dortík dělají hodně

Když chce Dan relaxovat, tak se sebere a vyrazí do přírody. „V zimě třeba na snowboard. Nepojedu ale po sjezdovkách. Já sám si určím, kudy pojedu. Hledám svoji cestu, svobodu. Když vypadnu z letadla, je to stejné,“ dodává se smíchem poznámku o seskocích z letadla. Taky se potápí, leze a ztrácí se na motorce. „Nezáleží na cíli. Baví mě ta jízda, baví mě utíkat. Neutíkám před něčím nebo k něčemu, mě baví to utíkání.“ Občas si ale náladu spraví prostě obyčejným kakaem, dortíkem a pokecá s kámošem.

Dan zastává názor, že když se mu povede s klienty najít společné téma, naladit se na podobnou vlnu, tak se fotí snadno a vzniknou hezké snímky. „Prozradil jsem toho o sobě snad dost, abych vám usnadnil rozhodování,“ vysvětluje Dan. „Jestli máte chuť, ozvěte se mi a uvidíme, co společně vymyslíme,“ říká dobrodruh, snílek, detailista a hlavně skvělý fotograf Daniel Hůla.